Alan Adı (Domain) Tescil İşlemleri

Alan adı (domain name), bir web sitesinin İnternet’teki adı ve adresidir. Bu adres olmadan bir İnternet kullanıcısı web sitesine sadece IP adresiyle ulaşabilir. Alan adları IP adresi denilen, bilgisayarların (sunucuların/serverların) birbirini tanımasını sağlayan numara sisteminin daha basitleştirilmiş ve akılda kalması için kelimelerle ifade edilmiş halidir.

Bir web sitesi sahibi olabilmeniz için öncelikle bir alan adı (domain name) tescil ettirmelisiniz. Alan Adı Tescil işlemini marka tescili hizmeti gibi düşünebilirsiniz. Tescil hizmeti, belirli bir dönem için haklarını satın almış olduğunuz alan adının kullanım süresi boyunca adınıza kaydedilmesini ve farklı kişiler tarafından kullanılmamasını sağlamaktadır.

Türkiye’de alan adları ODTÜ tarafından yönetilmekte ve tahsis edilmektedir, en fazla 5 yıl olarak tahsis edilebilir.

Lacivert Patent olarak alan adı konusunda verdiğimiz hizmetler;

  • com, net, org, es, com.tr gibi 48 farklı uzantıda alan adlarının isminize ve/veya firmanız adına tescili işlemleri,
  • İsminize ve/veya firmanız adına tescil ettirmek istediğiniz birden fazla alan adının tek seferde tescilinin yapılması,
  • İsminize ve/veya firmanız adına kayıtlı alan adlarınızın hostinglerimize transfer edilmesi, hostingimizdeki alan adlarınızın farklı hostinglere transfer edilmesi işlemleri.
  • Otomotiv, reklam, emlak, iş/şirket vb. 25 farklı kategoride ikinci el alan adlarının adınıza tescil edilmesi, alan adlarınızın domain pazarında satışa çıkartılması işlemleri.

Bir Cevap Yazın